wybielone zęby

Fakty i mity na temat wybielania zębów

Dodano 08.04.2021, Kategoria: Blog, Tagi:

Posiadanie nieskazitelnie białych i zdrowych zębów to marzenie większości z nas. Na temat wybielania zębów wciąż jednak krąży wiele mitów, które sprawiają, że wiele osób rezygnuje z tego typu zabiegów. Które informacje są prawdziwe, a które nie?

MIT: Soda oczyszczona doskonale sprawdza się do wybielania zębów

W Internecie można znaleźć wiele domowych sposobów na wybielanie zębów, a w takich przepisach króluje przede wszystkim soda oczyszczona. Niestety ma ona właściwości ścierne i używana przez dłuższy czas uszkadza szkliwo. Nie powinno się jej więc stosować, bowiem można w ten sposób trwale uszkodzić zęby.

FAKT: Zęby można wybielić już podczas jednego zabiegu

Tak, to prawda. Robi się to przede wszystkim dzięki nowoczesnym lampom, które umożliwiają wybielenie zębów właściwie w kilkadziesiąt minut. Aby utrzymać efekt, konieczne jest tylko stosowanie białej diety przez kilka dni po zabiegu, czyli produktów niebarwiących szkliwa. Należy więc unikać buraków, czerwonego wina, a także kawy i herbaty.

MIT: Jednokrotne wybielenie zębów wystarczy na całe życie

Niestety obecnie nie ma zabiegów, które pozwalałyby na tak trwałe wybielenie zębów. W przypadku większości metod można liczyć na to, że efekt będzie utrzymywał się do około 3 lat, przy czym istotne znaczenie ma oczywiście higiena jamy ustnej podtrzymująca rezultaty. Ważne jest dodatkowo unikanie barwników oraz palenia wyrobów tytoniowych, które niestety bardzo szybko niwelują efekty zabiegów wybielających.

FAKT/MIT: Wybielanie zębów zawsze jest bezpieczne

Wybielanie zębów jest bezpieczne, o ile przeprowadzane jest pod okiem stomatologów i z użyciem aprobowanych produktów. Jeśli jednak zabiegi wybielające są wykonywane na własny rachunek przy użyciu produktów takich jak woda utleniona lub wspomniana wcześniej soda oczyszczona, niestety nie można mówić o bezpieczeństwie. Nie warto więc ryzykować i najlepiej przeprowadzać tego typu zabiegi w dobrych gabinetach stomatologicznych.

FAKT: Nadwrażliwość po wybielaniu mija z czasem

Jeśli wszystkie czynności wykonano prawidłowo, niewielka nadwrażliwość zębów pojawiająca się po wybielaniu powinna minąć po kilkudziesięciu godzinach. Jednak pacjenci mający szczególnie wrażliwe zęby, przed zabiegiem powinni poinformować o tym dentystę.

Jak widać na temat wybielania zębów jest wiele faktów oraz mitów. Jeśli chcesz dowiedzieć się o obecnie stosowanych do tego celu metodach, koniecznie odwiedź nasz gabinet w Warszawie.