• banner
  • banner
  • banner
  • banner
  • banner

Implantologia stomatologiczna – uzupełnianie braków zębowych

Implantologia stomatologiczna to jedna z najszybciej rozwijających się dziedzin stomatologii. Jej domeną jest uzupełnianie braków zębowych poprzez szczegółową ich rekonstrukcję. Leczenie pozwala odzyskać zdrowy i pełny uśmiech – niezależnie od przyczyny utraty uzębienia.

Implantologia zębów jest metodą leczenia, która opiera się o implanty – kilkumilimetrowe elementy stanowiące zamiennik korzenia zębowego. Osadzone w kości szczęki, pozwalają na zamocowanie korony, mostu czy protezy. Dzięki temu Pacjent zyskuje dużo ładniejszy i zdrowszy uśmiech – szczególnie, jeśli zdecyduje się na dodatkowe zabiegi z zakresu stomatologii estetycznej.

W związku z tym, że implantologia stomatologiczna cieszy się ogromną popularnością, poniżej prezentujemy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Co to są implanty dentystyczne?

Implanty dentystyczne są najlepszym sposobem na uzupełnienie braków uzębienia. Bardzo często stosuje się je również do mocowania protez. Dzięki wykonaniu z tytanu są niezwykle wytrzymałe. Są one montowane w kość szczęki przy wykorzystaniu metod chirurgicznych. Implant zęba pełni w uzębieniu taką samą rolę jak korzeń zdrowego zęba. Zabieg mieszczący się w zakresie implantologii, a polegający na wszczepieniu implantów zęba przeprowadzany jest w gabinecie i wymaga jedynie znieczulenia miejscowego.

W zakresie implantologii stomatologicznej współpracuje z nami dr Paweł Cichosz, jeden z najbardziej doświadczonych i cenionych specjalistów z zakresu implantologii w Polsce.

Implant a naturalny ząb – istnieje możliwość rozróżnienia?

Implanty zębów na pierwszy rzut oka wyglądają jak naturalne zęby – dlatego właśnie są tak często wybierane w przypadku powstania braków w uzębieniu. Kompletny implant dentystyczny ma koronę, której pokrycie wygląda tak samo, jak szkliwo sąsiadujących zębów. Jest ona przymocowana do łącznika lub filara protezy (elementy odpowiadające rdzeniom z zębiny). Filar z kolei jest przymocowany do tytanowego implantu zakotwiczonego w kości szczęki i pełniącego funkcję zastępczego korzenia zęba.

Implantologia zębów ma już za sobą ponad 20-letnią tradycję – pomaga ludziom uzupełnić uzębienie i sprawić, że ich wygląd będzie bardziej naturalny, a oni sami będą czuć się lepiej. O pierwszych implantach zębów mówiło się już w latach 60-tych poprzedniego wieku, ale dopiero dzięki rewolucyjnej nanotechnologii wszystko nabrało tempa.

Dlaczego implanty?

Implanty zębów mają szereg zalet decydujących o ich wyższości nad alternatywnymi rozwiązaniami w uzupełnianiu braków uzębienia. Przede wszystkim, bardzo szybko poprawiają jakość żucia. Dzięki nim wraca możliwość cieszenia się z posiłków. W niepamięć idą wszelkie nieprzyjemne kleje do protez, a dbanie o implanty niczym się nie różni od stosowanych metod higieny naturalnych zębów. Lepszy stan uzębienia przyczynia się do lepszego przeżuwania, a w konsekwencji również do trawienia pokarmów. Dzięki zdobyczom implantologii stomatologicznej polepsza się także ogólny wygląd Pacjenta.

Wszczepienie implantów zębowych skutecznie zapobiega także procesowi atrofii, tzn. zanikowi kości, które grozi w przypadku nieuzupełniania powstałych braków w uzębieniu. Implanty chronią tkanki kości i dziąseł, co bardzo korzystnie wpływa na estetykę twarzy. Są one także zdecydowanie wygodniejsze niż protezy.

Pojedyncze braki

Implanty zębowe są bardzo trudne do rozpoznania. Mało kto jest w stanie dostrzec, że u danej osoby braku w uzębieniu zostały uzupełnione produktami wykonanymi dzięki rozwiniętej implantologii stomatologicznej. W przypadku implantów zębów nie ma konieczności szlifowania sąsiednich zdrowych zębów, jak to jest w przypadku wykonywania mostów protetycznych.

Mosty protetyczne

Mosty protetyczne stosuje się w przypadku konieczności uzupełnienia braków więcej niż jednego zęba. W odróżnieniu od protez częściowych, których stosowanie może być niewygodne, a dodatkowym problemem jest widoczność nieestetycznych, metalowych haczyków, implanty tytanowe są bardzo wygodne i odczuwalne jak naturalne zęby. Mocne i silnie wiążące się z kością implanty mostowe mogą przypadać na więcej niż jeden ząb.

Tylko Państwa dentysta może określić, jaka liczba implantów będzie odpowiednia dla konkretnego przypadku na podstawie zdjęcia obrazowego szczęki, który wykonać można w naszej klinice.

Bezzębie

W ramach protetyki można także wykonać indywidualną belkę protetyczną. Biorąc pod uwagę obecny poziom technologiczny, jest to idealne rozwiązanie dla osób z bezzębiem. To naśladujące naturę rozwiązanie niesie za sobą szereg korzyści, w tym estetykę – dzięki belce protetycznej zęby będą wyglądały, jak naturalne. Terapia polegająca na założeniu tego typu implantów zębowych jest przewidywalna, a implanty łączą się z kością na zasadzie naturalnego gojenia (jest to tzw. protetyka na implantach). Belki protetyczne tworzą podstawę, na której stomatolog umieszcza korony protetyczne naśladujące działaniem naturalne zęby. Warto zaznaczyć, że proteza może być zdjęta w każdym momencie. Utrzymanie higieny nie jest trudne – wystarczy szczotkowanie i regularne wizyty w gabinecie.

Fakty

Do protez są używane widoczne na zębach podtrzymujące metalowe haczyki, a sztuczne dziąsło wyróżnia się na tle naturalnych. Wykonanie protetyki na implantach zębów nie przeszkadza w spożywaniu żadnego typu posiłku, ale też nie powoduje zagrożenia niekontrolowanego przemieszczenia protezy. Znajdujące się obok zdrowe zęby są w odpowiedni sposób oszlifowane, tak, aby przytrzymywały koronę lub most.

Cały proces umieszczenia protezy na implantach można zamknąć w trzech krokach (po wcześniejszym wykonaniu zdjęcia obrazowego):

Krok 1 – wszczepienie implantu zęba w kości przy znieczuleniu miejscowym (całość trwa maksymalnie 20 minut). Po wykonaniu prac integracja z umiejscowieniem trwa co najmniej 2 miesiące – implant zęba zastępuje jego korzeń i stabilizuje protetyczną konstrukcję.

Krok 2 – rozpoczyna się mniej więcej około 6 tygodni po zabiegu chirurgicznym. Specjalista umieszcza wówczas śrubę gojącą po to, aby dziąsło mogło się uformować. Lekarz pobiera również wycisk i wysyła go do laboratorium – model ten jest podstawą do wykonania korony porcelanowej, tak by ta pasowała do reszty zębów. Nadbudowa i korona zęba w pełni zastępują naturalne uzębienie.

Krok 3 – rozpoczyna się po okresie nie mniejszym niż dwa tygodnie od czasu końca poprzedniego. Lekarz montuje wtedy nadbudową i koronę do wszczepionego implantu, a pacjent może cieszyć się nowym uzębieniem, które niemal nie różni się od naturalnego.

Co warto zrobić po zabiegu?

Przede wszystkim, lekarz powinien przepisać antybiotykoterapię i środki przeciwbólowe, a dodatkowo w początkowym okresie istotne jest robienie zimnych okładów. Do szczotkowania tuż po lekarskich działaniach należy używać tylko szczoteczki miękkiej, a płukanie może się odbywać tylko przy pomocy specjalnego płynu przepisanego przez specjalistę. W początkowym etapie po zabiegu (co najmniej do momentu zdjęcia szwów) należy unikać wysiłku fizycznego, ale też stosować miękką dietę.