• banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner

Nowoczesna ortodoncja – skuteczne leczenie wad zgryzu

Dr Maria Redlińska-Górnicka, jako specjalista ortodonta w swojej pracy kieruje się zasadami przyświecającymi także innemu specjaliście z zakresu ortodoncji, dr. Johnowi Bennettowi – twórcy nowatorskiego systemu łuku prostego. Dzięki temu, że przebywała w jego klinice ortodontycznej w Londynie i brała udział w prowadzonych przez niego w Monachium kursach, zapoznała się z przedstawioną metodą, którą stosuje w codziennej pracy. Leczenie ortodontyczne to nie tylko wiedza z zakresu ortodoncji. Potrzebny jest także zmysł artystyczny, bo ortodoncja w połączeniu ze stomatologią estetyczną to sztuka kreowania uśmiechu! Poza tym leczenie powinno być tak zaplanowane, aby było – o ile to możliwe – krótkie, efektywne i stabilne. Co ważne, proponowany Pacjentowi aparat ortodontyczny ruchomy czy też stały nie powinien powodować dyskomfortu.

W gabinecie Saska Smile stosujemy wiele rodzajów aparatów na zęby, których dobór zależy od wady zgryzu rozpoznanej u Pacjenta. O przebiegu leczenia decyduje specjalista ortodonta – jest ono realizowane na podstawie opracowanego wcześniej planu leczenia. Podczas pierwszej wizyty wykonywane są zdjęcia rentgenowskie (np. pantomogram i zdjęcie boczne czaszki, tzw. telerentgenogram) oraz pobierane wyciski zębów. Na kolejnych spotkaniach z ortodontą są omawiane wyniki i jest ustalany dokładny plan leczenia, jego czas oraz szacowany koszt.

Jakie rozwiązania proponujemy?

Warto wiedzieć, że aparaty na zęby są dobierane nie tylko pod kątem wady zgryzu. Istotną rolę może odgrywać wiek Pacjenta – tak jak nie każdy może nosić aparaty ortodontyczne stałe, tak nie każda wada jest wskazaniem do noszenia aparatu ortodontycznego ruchomego. O właściwym leczeniu decyzję podejmuje każdorazowo ortodonta, na podstawie przeprowadzonych badań. Jakie rodzaje aparatów są dostępne?

 • aparaty ortodontyczne stałe – są one dostępne w kilku wariantach, a o wyborze właściwego w dużej mierze decyduje Pacjent. Wyróżniamy:
  • aparaty metalowe – z racji tego, że obecnie stosowane zamki są bardzo małych rozmiarów, tego typu aparaty ortodontyczne są mało widoczne. Plusem metalowych aparatów jest ich praktyczność, co przekłada się na szybkie efekty leczenia,
  • aparaty kosmetyczne – tego typu modele są wykonywane albo z tworzywa, albo z porcelany. Są dostępne w wersji białej lub przeźroczystej,
  • aparaty językowe – określane są również jako aparaty niewidoczne Incognito. Są one naklejane po wewnętrznej stronie zębów, dzięki czemu pozostają niewidoczne. Ten typ aparatu stałego może być stosowany w leczeniu jedynie niektórych wad zgryzu. Rozwiązanie to jest także droższe od aparatów zewnątrzustnych, ponieważ są one produkowane ze złota – indywidualnie dla każdego Pacjenta w pracowni w Niemczech,
 • aparaty ortodontyczne ruchome – podobnie jak stałe, są dostępne w wielu wariantach. O wyborze właściwego decyduje specjalista ortodonta – na podstawie wady zgryzu stwierdzonych u Pacjenta. Wśród dostępnych modeli znajdują się:
  • aparaty czynnościowe – to model aparatu na zęby przeznaczony tylko dla dzieci i młodzieży. Działają na bardzo szerokim obszarze – korygują wzrost szczęk, a także mają wpływ na tkanki miękkie i mięśnie twarzy. Mogą być stosowane albo wcześnie, jeszcze przy zębach mlecznych (od 7. do 10. roku życia) albo w czasie skoku wzrostowego (11-14 lat),
  • płytka – to nic innego jak aparat górny lub dolny, składający się z plastikowej podstawki i dołączonych do niej metalowych klamer, które go trzymają. Jest stosowany w sytuacji, gdy nie ma potrzeby noszenia stałego ortodontycznego aparatu na zęby,
  • retainery – aparaty, które mają za zadanie utrzymywanie wyprostowanych już zębów po zakończeniu leczenia ortodontycznego. Zazwyczaj są to aparaty bierne, które nie przesuwają zębów. Ich celem jest zapobieganie ponownemu krzywieniu się zębów. Może to być zarówno typ ortodontycznego aparatu ruchomego, jak i aparatu stałego. O doborze odpowiedniego rodzaju retainera decyduje lekarz ortodonta. U pacjentów w wieku dorosłym, retencja może być dożywotnia.

Co jeszcze warto wiedzieć?

W ostatnich latach leczenie ortodontyczne i ogólnie zawód ortodonty bardzo się zmieniły za sprawą prac klinicznych i dynamicznego rozwoju technologicznego. Doświadczony ortodonta w połączeniu z technikami nowoczesnej ortodoncji pomagają Pacjentowi szybko i bezproblemowo przejść przez leczenie.

Alternatywą do stałych aparatów ortodontycznych są nakładki na zęby-Alignery, które w dyskretny sposób umożliwiają skorygowanie nieprawidłowości zębowych. Nie mogą być one jednak stosowane przy dużych wadach, a także tych wymagających współpracy Pacjenta, gdyż muszą być noszone praktycznie non stop (poza przerwą na posiłek).

Jeśli interesuje Cię nowoczesna ortodoncja w Warszawie, zapraszamy do Kliniki Stomatologiczno-Ortodontycznej na Saskiej Kępie (dzielnica Praga-Południe). Warto skontaktować się wcześniej, w celu zarezerwowania terminu wizyty.