• banner
  • banner
  • banner
  • banner
  • banner

Ortodoncja – Warszawa

Ortodoncja dzieci i dorosłych

W swojej pracy dr Maria Redlińska-Górnicka kieruje się zasadami przyświecającymi także innemu specjaliście z zakresu ortodoncji, dr. Johnowi Bennettowi – twórcy nowatorskiego systemu łuku prostego. Dzięki temu, że przebywała w jego klinice ortodontycznej w Londynie i na prowadzonych przez niego w Monachium kursach, zapoznała się z jego metodą, którą stosuje w swej pracy. Leczenie ortodontyczne to nie tylko wiedza z zakresu ortodoncji. Potrzeba jest także zmysłu artystycznego, bo ortodoncja to sztuka kreowania uśmiechu! Poza tym leczenie należy tak zaplanować, aby było – o ile to możliwe – krótkie, efektywne, stabilne. Natomiast proponowany Pacjentowi ortodontyczny aparat na zęby nie powinien powodować dyskomfortu.

W gabinecie stomatologicznym Saska Smile stosujemy wiele rodzajów ortodontycznych aparatów na zęby, których dobór zależy od wady zgryzu u pacjenta. O przebiegu leczenia decyduje specjalista ortodonta – jest ono realizowane na podstawie opracowanego wcześniej planu leczenia.W czasie pierwszej wizyty wykonywane są zdjęcia rentgenowskie (np. pantomogram oraz zdjęcie boczne czaszki,tzw.telerentgenogram) oraz pobierane wyciski zębów. Na kolejnych spotkaniach z ortodontą wyniki są omawiane, a także ustalany jest dokładny plan leczenia ,jego czas,oraz szacowany koszt.

Ortodontyczne aparaty na zęby

Ortodontyczne aparaty na zęby dobierane są nie tylko pod kątem wady zgryzu. Istotną rolę może odgrywać wiek Pacjenta – tak jak nie każdy może nosić aparaty ortodontyczne stałe, tak nie każda wada jest wskazaniem do noszenia aparatu ortodontycznego ruchomego.

Aparaty ortodontyczne stałe

Aparaty ortodontyczne stałe dostępne są w kilku wariantach – to Pacjent w dużej mierze decyduje o ich rodzaju.

  • Aparaty metalowe – z racji tego, że obecnie stosowane zamki są bardzo małych rozmiarów, tego typu aparaty ortodontyczne są mało widoczne. Plusem metalowych aparatów jest ich praktyczność, co przekłada się na szybkie efekty leczenia.
  • Aparaty  kosmetyczne – ten rodzaj aparatów stałych wykonywany jest albo z tworzywa, albo z porcelany. Są białe lub przezroczyste.
  • Aparaty językowe – Określane są również jako aparaty incognito. Są one naklejane wewnętrznej stronie zębów, dzięki czemu są niewidoczne. Nie bez powodu nazywane są aparatami językowymi, ponieważ, zwłaszcza na początku stosowania, powoduje zmiany w mowie, a także utrudnia jedzenie. Ten typ aparatu stałego może być stosowany w leczeniu jedynie niektórych wad zgryzu. Jest także droższy od aparatów zewnątrzustnych, ponieważ jest produkowany ze złota – indywidualnie dla każdego pacjenta w pracowni w Niemczech.

Aparaty ortodontyczne ruchome

Aparaty ortodontyczne ruchome, podobnie jak stałe, dostępne są w wielu wariantach. O wyborze decyduje specjalista ortodonta – na podstawie wady zgryzu Pacjenta.

  • Aparaty czynnościowe – model aparatu na zęby przeznaczony tylko dla dzieci i młodzieży. Działają na bardzo szerokim obszarze – korygują wzrost szczęk, a także mają wpływ na tkanki miękkie i mięśnie twarzy. Mogą być stosowane albo wcześnie, jeszcze przy zębach mlecznych (od 7. do 10. roku życia) albo w czasie skoku wzrostowego (11-14 lat).
  • Płytka – aparat górny lub dolny, składający się z plastikowej podstawki i dołączonych do niej metalowych klamer, które go trzymają. Stosowany jest wtedy, kiedy nie ma potrzeby noszenia stałego ortodontycznego aparatu na zęby.
  • Retainery – aparaty, które mają za zadanie utrzymywanie wyprostowanych już zębów po zakończeniu leczenia ortodontycznego. Zazwyczaj są to aparaty bierne, które nie przesuwają zębów. Retainery mają zapobiec tendencji do ponownego krzywienia się zębów. Może to być zarówno typ ortodontycznego aparatu ruchomego jak i aparatu stałego. O doborze odpowiedniego rodzaju retainera decyduje lekarz ortodonta. U pacjentów w wieku dorosłym, retencja może być dożywotnia.

W ostatnich latach leczenie ortodontyczne i ogólnie zawód ortodonty bardzo się zmieniły za sprawą prac klinicznych i dynamicznego rozwoju technologicznego. Doświadczony ortodonta w połączeniu z nowoczesną techniką (między innymi dostępnym u nas pantomogramem) pomagają pacjentowi szybko i bezproblemowo przejść przez leczenie.

Alternatywą do stałych aparatów ortodontycznych są nakładki na zęby ,które w dyskretny sposób umozliwiaja skorygowanie nieprawidłowosci zębowych.Nie mogą one być stosowane jednak przy duzych wadach a takaze wymagają współpracy pacjenta ,gdyż muszą być noszone praktycznie non stop(poza przerwa na posiłek)

Jeśli interesuje Cię nowoczesna ortodoncja w Warszawie, zapraszamy do naszej Kliniki Stomatologiczno-Ortodontycznej na Saskiej Kępie (dzielnica Praga-Południe). Skontaktuj się, aby zarezerwować termin wizyty.

ortodoncja warszawa

ortodoncja saska kępa

aparat na zęby saska kępa

aparat na zęby warszawa