• banner
  • banner
  • banner
  • banner
  • banner

Specjalista ortodonta – skuteczne leczenie wad zgryzu

Dr Maria Redlińska-Górnicka, jako specjalista ortodonta w swojej pracy kieruje się zasadami przyświecającymi także innemu specjaliście z zakresu ortodoncji, dr. Johnowi Bennettowi – twórcy nowatorskiego systemu łuku prostego. Dzięki temu, że przebywała w jego klinice ortodontycznej w Londynie i brała udział w prowadzonych przez niego w Monachium kursach, zapoznała się z jego metodą, którą stosuje w codziennej pracy. Leczenie ortodontyczne to nie tylko wiedza z zakresu tej specjalności. Potrzebny jest także zmysł artystyczny, bo ortodoncja to sztuka kreowania uśmiechu! Poza tym leczenie powinno być tak zaplanowane, aby było – o ile to możliwe – krótkie, efektywne a wynik stabilny.

W gabinecie Saska Smile stosujemy wiele rodzajów aparatów, których dobór zależy od wady zgryzu rozpoznanej u Pacjenta. O przebiegu leczenia decyduje specjalista ortodonta – jest ono realizowane na podstawie opracowanego wcześniej planu leczenia. Podczas pierwszej wizyty wykonywane są zdjęcia rentgenowskie (np. pantomogram i zdjęcie tzw. telerentgenogram boczny czaszki) oraz pobrane zostają wyciski zębów. Na kolejnych spotkaniach z lekarzem ortodontą omawiane są pomiary ze zdjęć i ustalany jest dokładny plan leczenia, czas jego trwania oraz szacowany koszt całego leczenia.

Aparaty ortodontyczne – jakie rozwiązania proponujemy?

Warto wiedzieć, że aparaty ortodontyczne są dobierane nie tylko pod kątem wady zgryzu. Istotną rolę może odgrywać wiek Pacjenta – tak jak nie każdy może nosić aparaty stałe, tak nie każda wada jest wskazaniem do leczenia aparatem nakładkowym czy noszenia aparatu ruchomego.

    1. aparaty ortodontyczne stałe – są one dostępne w kilku wariantach, a o wyborze właściwego w dużej mierze decyduje Pacjent. Wyróżniamy:
      • aparaty metalowe – z racji tego, że obecnie stosowane zamki są bardzo małych rozmiarów, tego typu aparaty ortodontyczne są mało widoczne. Plusem metalowych aparatów jest ich praktyczność, co przekłada się na szybkie efekty leczenia,
      • aparaty kosmetyczne – tego typu modele są wykonywane albo z tworzywa, albo z porcelany. Są dostępne w wersji białej lub przeźroczystej,
      • aparaty językowe – określane są również jako aparaty niewidoczne Incognito. Są one naklejane po wewnętrznej stronie zębów, dzięki czemu pozostają niewidoczne. Ten typ aparatu stałego może być stosowany w leczeniu jedynie niektórych wad zgryzu. Rozwiązanie to jest także droższe od aparatów zewnątrzustnych, ponieważ wymaga więcej czasu do naklejenia czy aktywacji. Stosowane są głównie u dorosłych.
  1. aparaty ortodontyczne ruchome – są dostępne w wielu wariantach.  Aparaty ruchome na życzenie z wybranym logo. O wyborze właściwego decyduje ortodonta – na podstawie wady zgryzu stwierdzonej u Pacjenta. Wśród dostępnych modeli znajdują się:aparat z logo
    • aparaty czynnościowe – to model aparatu ortodontycznego przeznaczonego tylko dla dzieci i młodzieży. Działają na bardzo szerokim obszarze – korygują wzrost szczęk, a także mają wpływ na tkanki miękkie i mięśnie twarzy. Mogą być stosowane albo wcześnie, jeszcze przy zębach mlecznych (od 8. do 10. roku życia) albo w czasie skoku wzrostowego (11-14 lat),
    • płytka – to nic innego jak aparat górny lub dolny, składający się z plastikowej podstawy ze śrubą i innymi elementami korygującymi oraz metalowych klamer, które go trzymają. Jest stosowany w sytuacji, gdy jest za wcześnie na aparat stały lub Pacjent nie chce nosić stałego aparatu ortodontycznego na zęby,
    • retainery – aparaty ortodontyczne ruchome, które mają za zadanie utrzymywanie wyprostowanych już zębów po zakończeniu leczenia ortodontycznego. Zazwyczaj są to aparaty bierne, które nie przesuwają zębów. Ich celem jest zapobieganie ponownemu krzywieniu się zębów. Może to być zarówno typ ortodontycznego aparatu ruchomego, jak i aparatu stałego. O doborze odpowiedniego rodzaju retainera decyduje lekarz. U Pacjentów w wieku dorosłym, retencja może być dożywotnia.

Aparaty na zęby – co jeszcze warto wiedzieć?

W ostatnich latach leczenie ortodontyczne i ogólnie zawód ortodonty bardzo się zmieniły za sprawą prac klinicznych i dynamicznego rozwoju technologicznego. Doświadczony ortodonta w połączeniu z technikami nowoczesnej ortodoncji pomagają Pacjentowi szybko i bezproblemowo przejść przez leczenie.

Alternatywą do stałych aparatów na zębyniewidoczne nakładki – Alignery, które w dyskretny sposób umożliwiają skorygowanie nieprawidłowości zębowych. Nie mogą być one jednak stosowane przy dużych wadach, a także tych wymagających współpracy Pacjenta, gdyż muszą być noszone praktycznie non stop (poza przerwą na posiłek). Jeśli szukasz prostszego sposobu na uzyskanie pięknego uśmiechu, aparaty na zęby metalowe i druciane nie są już jedyną opcją. Szeroko dostępne w gabinetach dentystycznych niewidoczne nakładki na zęby dają wiele możliwości leczenia w domu. Oprócz tego, że są dyskretne, wiele osób uważa je za wygodniejsze i tańsze. Badania wskazują, że w niektórych przypadkach niewidoczne nakładki mogą działać szybciej niż aparaty na zęby.

Proponowane przez nas rozwiązanie to przezroczyste i plastikowe nakładki CLEAR ALIGNER, które dyskretnie i delikatnie prostują zęby. W przeciwieństwie do tradycyjnych aparatów metalowych niewidoczne nakładki są zdejmowane i łatwe do czyszczenia. Możesz je zdjąć do jedzenia i picia, a następnie założyć z powrotem tak, aby nikt nie zauważył. Niewidoczne nakładki są również bezbolesne. Są drukowane w 3D, aby idealnie dopasowywać się do kształtu zębów.

Jeśli szukasz dobrego ortodonty w Warszawie, zapraszamy do Kliniki Stomatologiczno-Ortodontycznej na Saskiej Kępie (dzielnica Praga-Południe). Warto skontaktować się wcześniej, w celu zarezerwowania terminu wizyty.

ortodoncja warszawa

ortodoncja warszawa

ortodoncja warszawa

ortodoncja warszawa

ortodoncja saska kępa

aparat na zęby saska kępa

aparat na zęby warszawa