• banner
  • banner
  • banner
  • banner
  • banner

Stomatologia zachowawcza – diagnostyka i leczenie schorzeń zębów

Do zabiegów w ramach stomatologii zachowawczej należą wszystkie te, które mają na celu leczenie próchnicy, odbudowę tkanek zębów z wykorzystaniem materiałów światłoutwardzalnych oraz leczenie endodontyczne (leczenie kanałowe).

Endodoncja

Endodoncja to dział medycyny skupiający się na diagnostyce oraz leczeniu schorzeń miazgi zębowej i tkanek okołowierzchołkowych. Główną metodą leczenia jest leczenie kanałowe przeprowadzane z wykorzystaniem niezwykle cienkich narzędzi piłujących oraz penetrujących. Pomiaru głębokości kanałów zębowych dokonuje się za pomocą urządzenia, jakim jest endometr. Ważną rolę w planowaniu leczenia kanałowego oraz jego przebiegu odgrywa diagnostyka rentgenowska, w tym pantomogram.

Do leczenia kanałowego kwalifikują się przede wszystkim głębokie ubytki próchnicowe, zgorzele, martwica miazgi, złamania zęba oraz inne urazy mechaniczne, a także zapalenie tkanek okołowierzchołkowych. Może być ono także wykonywane w przypadku zaplanowanego leczenia protetycznego.

Obecna stomatologia zachowawcza pozwala na przeprowadzenie leczenia endodontycznego na jednej wizycie w klinice stomatologicznej. Nowoczesne i niezwykle skuteczne znieczulenia umożliwiają otwarcie komory zęba i usunięcie miazgi z kanałów bez ryzyka wystąpienia bólu. Następnie kanały zostają odkażone, poszerzone oraz wypełnione.

Zachęcamy do regularnego planowania wizyt w naszym gabinecie na Saskiej Kępie w ramach stomatologii zachowawczej, która pozwala na dłużej utrzymać zdrowy i piękny uśmiech.