dziecko u dentysty

Jak przygotować dziecko na wizytę u stomatologa?

Dodano 22.01.2021, Kategoria: Blog, Tagi:

Regularne dbanie o zdrowie naszych zębów to bardzo istotna kwestia, której nie warto zaniedbywać. Takiego podejścia do leczenia stomatologicznego warto uczyć się już w dzieciństwie. Często zdarza się bowiem, że zęby mleczne zaczynają chorować, na przykład pojawia się na nich próchnica, która może się przenosić na zdrowe zęby stałe. Bardzo ważna jest jednak ta pierwsza wizyta dziecka u stomatologa, która w dużej mierze zadecyduje o jego podejściu do leczenia zębów w przyszłości. Jak więc przygotować dziecko do takiej pierwszej i kolejnych wizyt, by nie zraziło się do odwiedzania dentysty? Podpowiadamy w dzisiejszym wpisie.

Poprzez zabawę

Wszyscy wiemy, że dzieci potrafią bardzo dużo nauczyć się o świecie podczas zabawy. Świetnym pomysłem może więc być zabawa w doktora – najpierw zwykłego, który bada brzuszek czy głowę, a następnie w dentystę. Możemy razem z dzieckiem wziąć lusterko i pokazać mu wszystkie jego ząbki, wspólnie je policzyć, a potem ustawić na środku pokoju fotel i opowiedzieć dziecku, jak wygląda gabinet stomatologiczny. Następnie dziecko może samo wcielić się w rolę dentysty i zbadać stan uzębienia ulubionej lalki czy misia, a może nawet mamy lub taty. Taka zabawa pokaże naszemu maluchowi, że dentysta to lekarz jak każdy inny, więc na pewno nie zrobi nam krzywdy, a wizyty u niego nie trzeba się obawiać. Rodzice powinni w trakcie takiej zabawy spróbować wytłumaczyć dziecku, dlaczego dbanie o zdrowe zęby jest tak ważne. Bardzo pomocne w tym celu mogą się okazać różnego rodzaju historyjki czy książeczki opisujące wizytę u stomatologa.

Wizyta adaptacyjna

Bardzo ważne jest pomyślenie o zapoznaniu dziecka z gabinetem stomatologicznym jeszcze zanim zaczną się ewentualne problemy z zębami. Dlaczego? Dziecko z bólem zęba jest w złym nastroju, łatwiej się denerwuje i złości, a wizyta u dentysty w takim momencie już zawsze będzie mu się kojarzyć z bólem – szczególnie, jeśli nigdy wcześniej takiego gabinetu na żywo nie widziało. Dlatego warto zabierać dziecko ze sobą, kiedy sami idziemy do dentysty leczyć zęby albo umówić się na wizytę adaptacyjną do gabinetu stomatologii dziecięcej. Podczas takiej wizyty dziecko wcale nie musi być poddawane żadnym zabiegom. Chodzi o to, aby po prostu zapoznało się z gabinetem i personelem.  Maluch może wtedy usiąść na fotelu stomatologicznym, który podnosi się i opuszcza, dokładnie obejrzeć wszystkie szczoteczki, lampy i inne elementy wyposażenia, a także porozmawiać z doświadczonym stomatologiem o swoich ząbkach. Stomatolog dziecięcy to osoba, która ma odpowiednie podejście, więc wie, jak rozmawiać z naszym maluchem, aby wzbudzić w nim zaufanie i sympatię. Jeśli nasza pociecha ma ulubioną zabawkę lub maskotkę, niech zabierze ją ze sobą na taką wizytę adaptacyjną, a także na każdą kolejną wizytę u stomatologa. Dziecko na pewno chętniej wróci do gabinetu, jeśli już wie, jak on wygląda i zna osoby, które w nim pracują.

Nagroda

Aby wizyta u stomatologa kojarzyła się dziecku przyjemnie, warto tuż po niej udać się z maluchem w miejsce, które uwielbia – do kina, na basen czy do sali zabaw. Po każdej wizycie dziecko otrzymuje też nagrodę w formie drobnego upominku od stomatologa albo od rodzica, na przykład naklejkę z zabawnym napisem i obrazkiem. Takie drobne rzeczy powtarzane regularnie sprawią, że dziecko rozwinie w sobie pozytywne nastawienie do wizyt u dentysty. Musimy jednak dbać o to, aby nigdy w emocjach nie straszyć dziecka dentystą czy innym lekarzem, bo wtedy może faktycznie zacząć postrzegać go jako coś, czego należy się bać. Nie powinniśmy też przed pierwszą wizytą od razu zacząć mówić dziecku: “Nie bój się, to wcale nie boli”, bo już same takie słowa są dla niego sygnałem, że stomatolog może wiązać się z bólem. Jeśli jednak dziecko spyta wprost, czy leczenie zębów boli, nie powinniśmy kłamać – lepiej powiedzieć, że może przez chwilkę zaboleć, ale później przestanie, a ono dostanie nagrodę. Pamiętajmy też, że dzieci bacznie nas obserwują, dlatego jeśli sami wybieramy się na wizytę do dentysty, powinniśmy opowiadać jak bardzo się z tego powodu cieszymy, tak aby dziecko postrzegało leczenie zębów jako świetną przygodę. Najważniejsze jest jednak wybranie odpowiedniego, przyjaznego dzieciom gabinetu. Tylko odpowiednio wykwalifikowany personel będzie wiedział, jak rozmawiać z dzieckiem i jak przekonać je do poddania się leczeniu ząbków. Wygląd gabinetu także ma znaczenie – dobrze, jeśli jest w nim kącik zabaw dla dzieci oraz przyjazne ozdoby czy wystrój. Zrelaksowane i zaciekawione dziecko chętniej usiądzie na fotelu stomatologicznym.

Wybierając się z dzieckiem do dentysty w dobie pandemii i zasad reżimu sanitarnego, pamiętajmy, że wszystkie zabawki w gabinecie będą pochowane. Ponadto dziecku może towarzyszyć tylko jeden opiekun