zęby przed i po

Prawidłowe czyszczenie zębów. O czym warto pamiętać?

Dodano 24.08.2020, Kategoria: Blog, Tagi:

Zęby myjemy automatycznie, a często i w pośpiechu. Na szczoteczkę nakładamy pastę, szczotkujemy zęby i płuczemy. Czynność powtarzamy 2 – 3 razy i uznajemy, że zęby mamy umyte. Niestety tak myte zęby nie chronią nas przed próchnicą i nieświeżym oddechem. Zdaniem stomatologów popełniamy szereg błędów, które sprawiają, że mycie zębów jest nieskuteczne. Pośród popełnianych błędów, wyróżnić można szczególnie kilka. Zapoznanie się z nimi, powinno zapaść nam w pamięć, tak, aby w przyszłości, zwłaszcza po udanej wizycie w Saska Smile, ich nie popełniać.

Niewłaściwa szczoteczka

Istnieje przekonanie, że twardą szczoteczką lepiej umyjemy zęby. To fałsz, bo sztywne włosie myje jedynie powierzchnię zęba, pomijając trudniej dostępne miejsca. Jesteśmy również narażeni na podrażnienia dziąseł i krwawienia podczas szczotkowania. Możemy też uszkodzić szkliwo zębów, ponieważ je szorujemy. Drugim błędem jest rozmiar szczoteczki. Szczoteczka z długim włosiem i o dużej główce nie wymyje zębów, bo nie dotrze do tylnych zębów i do ich powierzchni językowych. Wybierajmy mniejszą szczoteczkę i dopasowaną do rozmiarów naszych zębów i ust. Szczoteczki z krótkim i miękkim włosiem, najlepiej docierają tylnych zębów i do miejsc między zębami.

Czyszczenie zębów w pośpiechu

Wykonujmy ruchy poziome, pionowe, okrężne i obrotowo-wymiatające, podczas czyszczenia zębów. Docierajmy do wszystkich miejsc, ale bez pośpiechu. Na umycie zębów powinniśmy poświęcić 2 – 3 minuty. Skracamy zwykle ten czas, bo wciąż się gdzieś spieszymy. Najwięcej czasu poświęcamy na szorowanie przednich zębów i od strony policzków. Nie omijajmy tylnych zębów, od strony językowej i oczywiście języka. Zęby szczotkujmy powoli, dokładnie i odpowiednio długo.

Nie myj zaraz po jedzeniu

Kiedyś często powtarzano: myj zęby po posiłku. Z czyszczeniem po jedzeniu powinniśmy szczególnie uważać. Szczególnie gdy zaraz po nim idziemy myć zęby. Stomatolodzy radzą, żeby odczekać 30-45 minut. W spożywanym posiłku są bardzo często kwasy rozmiękczające szkliwo. Jeśli do tego będziemy szczotkować zęby przez 2 minuty, istnieje ryzyko uszkodzenia szkliwa. Zamiast mycia zębów, przepłuczmy usta zimną wodą lub płynem bezalkoholowym do płukania ust. Dzięki temu wypłuczemy resztki jedzenia, ale będzie następowała stymulacja produkcji śliny, naturalnej substancji, która reguluje poziom pH w ustach.

Nieodpowiednia ilość pasty do zębów

Sądzimy, że im więcej pasty nałożymy na szczoteczkę, powstaje więcej piany i lepiej umyjemy zęby. To błąd, bo osoby 6. lat powinny wyciskać 1-2 cm pasty na szczoteczkę. Nie chodzi o to, żebyśmy pokrywali całe włosie pastą. Dzieci ilość pasty powinna być jeszcze mniejsza. Duża ilość pasty sprawia, że zęby są zakryte podczas czyszczenia, a my powinniśmy je widzieć. Więcej czasu poświęcamy na wypluwanie niż na czyszczenie. Nie pokrywajmy całej powierzchni włosia pastą, mówią dentyści.

Wypluwanie pasty

Intensywne płukanie zębów po umyciu jest złym nawykiem. Po wyczyszczeniu zębów zawsze powinna pozostać na nich cienka warstwa pasty. Dlatego, że wraz z pastą wymywamy bakterie oraz fluor i wapń, które wzmacniają szkliwo i odbudowują mikroubytki. Jeśli wypłuczemy całą ilość pasty, nie odżywi zębów. W trakcie mycia nie płuczmy ust wodą, a pod koniec mycia jedynie dokładnie wyplujmy pastę. Pozostawmy tak umyte zęby na 20-30 minut. Unikajmy w tym czasie picia i jedzenia, by aktywne substancje znajdujące się w paście mogły zadziałać.

Medycyna estetyczna, a czyszczenie zębów

Unikanie wspomnianych błędów i wypracowanie nowych nawyków związanych z czyszczeniem zębów, bezpośrednio ma związek ze stomatologią estetyczną. Związek ten polega na tym, że prawidłowe czyszczenie zębów, wspomaga zabiegi stomatologiczne oraz zapobiega ich nieustannemu powtarzaniu. Jeśli nie chcemy zaprzepaszczać pracy włożonej przez lekarza stomatologii w nasz uśmiech, powinniśmy dbać o mycie zębów, tak dla siebie, jak i poszanowania jego pracy.