W jaki sposób zapobiegać wadom zgryzu?
Zapobieganie wadom zgryzu polega na usuwaniu czynników szkodliwych od najwcześniejszych okresów rozwoju. Jeżeli dziecko rozwija się prawidłowo i nie obserwujemy żadnych nawyków ustnych, oddycha i mówi prawidłowo – to dobrym momentem, aby ortodonta ocenił warunki zgryzowe i wykrył ewentualne nieprawidłowości jest dopiero wiek 7-9 lat, czyli moment wymiany zębów siecznych.
Szkodliwe czynniki w okresie przedszkolnym
W okresie przedszkolnym do szkodliwych czynników należą:
- nawykowe ssanie,
- obgryzanie paznokci,
- oddychanie przez usta.
W tym okresie można uzyskać poprawę warunków zgryzowych dość prostymi środkami np. za pomocą ćwiczeń czy przyrządów ćwiczebnych.
Profilaktyka przy zębach mlecznych
Po wyrznięciu wszystkich zębów mlecznych dziecko powinno spożywać twarde, surowe owoce i warzywa (np. marchewkę), które zmuszają mięśnie do pracy. Bardzo ważna jest odpowiednia higiena, aby nie dopuścić do próchnicy, a co gorsze przedwczesnej utraty zęba mlecznego. W takich przypadkach konieczne jest uzupełnienie brakującego miejsca (poprzez wykonanie utrzymywacza przestrzeni), aby nie doszło do zmniejszenia ilości przestrzeni dla odpowiedniego zęba stałego, a także, aby zachować prawidłową funkcję żucia i mowy.
Najczęściej dziecko trafia do ortodonty w wieku 7-9 lat z powodu stłoczeń zębów w odcinku przednim lub szpary pomiędzy siekaczami. Nie zawsze jednak tego typu problemy wymagają leczenia, ponieważ bywają wyłącznie stanem przejściowym. Warto jednak na bieżąco kontrolować stan uzębienia. W naszym gabinecie w Warszawie Saska Kępa specjalista ortodonta oceni stan uzębienia i podejmie odpowiednie działania, z uwzględnieniem indywidualnych uwarunkowań.
Profilaktyka w okresie uzębienia mieszanego
W okresie uzębienia mieszanego wady zgryzu o średnim nasileniu, choć widoczne już w tym wieku nie wymagają leczenia w tak wczesnym okresie, lepiej poczekać do wyrznięcia wszystkich zębów stałych, kiedy łatwiej ocenić ilość miejsca w łuku zębowym.
W okresie uzębienia mieszanego można natomiast zacząć już leczyć ciężkie wady zgryzu lub wady szkieletowe. Leczenie można wtedy przeprowadzić w 2 fazach:
- Faza 1 – aparatem ruchomym, na 2-3 lata przed skokiem wzrostowym stosując techniki modyfikujące wzrost.
- Faza 2 – aparatem stałym po wyrznięciu wszystkich zębów stałych.