dziecko z aparatem

Leczenie ortodontyczne a zęby mleczne

Dodano 24.03.2023, Kategoria: Blog, Tagi:

Jeśli rodzic lub stomatolog zauważą jakiekolwiek nieprawidłowości w zgryzie dziecka, warto umówić się na wizytę u ortodonty — niezależnie od tego, czy dziecko ma zęby mleczne, czy stałe. Czy jednak zawsze konieczne jest leczenie ortodontyczne w przypadku zębów mlecznych? Jakie metody są wówczas wdrażane? Kilka wskazówek na ten temat w dalszej części naszego wpisu.

Jakie są wskazania do leczenia ortodontycznego zębów mlecznych?

Dla dziecka w okresie uzębienia mlecznego (3-6 lat) bardzo niewiele jest wskazań do leczenia ortodontycznego. Utrata zębów mlecznych, zwłaszcza trzonowych (4 i 5), jest jednym ze wskazań do zastosowania utrzymywacza przestrzeni, aby nie dopuścić do zmniejszenia miejsca dla zęba stałego. Odwrotne zachodzenie siekaczy, czyli gdy siekacze dolne nagryzają na górne, również jest wskazaniem do szybkiej korekty, gdyż może to powodować zbaczanie żuchwy, a także hamować wzrost szczeki.

Wizyta u specjalisty jest wskazana, gdy pojawiają się jakiekolwiek wątpliwości dotyczące prawidłowego rozwoju uzębienia u dziecka. Właściwie już trzyletnie dziecko powinno odbyć wizytę kontrolną u ortodonty. Lekarz oceni prawidłowość uzębienia i zdecyduje o konieczności leczenia. Nie zawsze konieczne jest noszenie aparatu ortodontycznego, ponieważ leczenie ortodontyczne może przybierać też inne formy. W celu konsultacji zapraszamy do ortodonty w Warszawa-Saska Kępa.

Jak może wyglądać leczenie ortodontyczne u dzieci?

W okresie uzębienia mieszanego wady zgryzu o średnim nasileniu, choć widoczne już w tym wieku, nie wymagają leczenia w tak wczesnym okresie, lepiej poczekać do wyrznięcia wszystkich zębów stałych, kiedy łatwiej ocenić ilość miejsca w łuku zębowym. Należy wiedzieć, że zbyt wczesne leczenie wad zgryzu nie gwarantuje sukcesu, gdyż wady uwarunkowane genetycznie i tak pojawiają się ponownie zgodnie ze wzorcem dziedziczenia w okresie wzrostu! W okresie uzębienia mieszanego można natomiast zacząć już leczyć ciężkie wady zgryzu lub wady szkieletowe.