• banner
  • banner
  • banner
  • banner
  • banner

Implantologia stomatologiczna – Warszawa

Implantologia stomatologiczna to jedna z najszybciej rozwijających się dziedzin stomatologii. Jej domeną jest uzupełnianie braków zębowych poprzez szczegółową ich rekonstrukcję. Leczenie pozwala odzyskać zdrowy i pełny uśmiech – niezależnie od przyczyny utraty uzębienia.

Implantologia zębów jest metodą leczenia, która opiera się o implanty – kilkumilimetrowe elementy stanowiące zamiennik korzenia zębowego. Osadzone w kości szczęki, pozwalają na zamocowanie korony, mostu czy protezy. Dzięki temu Pacjent zyskuje dużo ładniejszy i zdrowszy – szczególnie, jeśli zdecyduje się na dodatkowe zabiegi z zakresu stomatologii estetycznej.

W związku z tym, że implantologia stomatologiczna cieszy się ogromną popularnością, poniżej prezentujemy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Co to są implanty dentystyczne?

Dentystyczne implanty dentystyczne są najlepszym sposobem na uzupełnienie braków uzębienia. Bardzo często stosuje się je również do mocowania protez. Dzięki wykonaniu z tytanu gwarantują wytrzymałość. Montowane są w kość szczęki metodami chirurgicznymi. Implant zęba pełni w uzębieniu taką rolę jak korzeń zdrowego zęba. Zabieg mieszczący się w zakresie implantologii a polegający na wszczepieniu implantów zęba przeprowadzany jest w gabinecie stomatologicznym i wymaga jedynie znieczulenia miejscowego.

W zakresie implantologii stomatologicznej współpracuje z nami dr Paweł Cichosz, jeden z najbardziej doświadczonych i cenionych specjalistów z zakresu implantologii  w Polsce.

Implant zęba a naturalny ząb – istnieje możliwość rozróżnienia?

Implanty zębów na pierwszy rzut oka wyglądają jak naturalne zęby – dlatego właśnie są tak często wybierane w przypadku powstania braków w uzębieniu. Kompletny implant dentystyczny ma koronę, której pokrycie wygląda tak samo jak szkliwo sąsiadujących zębów. Jest ona przymocowana do łącznika lub filara protezy (elementy odpowiadające rdzeniom z zębiny). Filar z kolei przymocowany jest do tytanowego implantu zakotwiczonego w kości szczęki i pełniącego rolę zastępczego korzenia zęba.

Implantologia zębów obecnie ma już za sobą ponad 20-letnią tradycję. Pomaga ludziom uzupełnić uzębienie i sprawić, że ich wygląd będzie bardziej naturalny, a oni sami będą czuć się lepiej. O pierwszych implantach zębów mówiło się już w latach 60-tych poprzedniego wieku, ale dopiero dzięki rewolucyjnej nanotechnologii wszystko nabrało tempa.

Dlaczego implanty?

Implanty zębów mają szereg zalet decydujących o ich wyższości nad alternatywnymi rozwiązaniami w uzupełnianiu braków uzębienia. Przede wszystkim, bardzo szybko poprawiają jakość żucia. Dzięki implantom zębów wraca możliwość cieszenia się z posiłków. W niepamięć idą wszelkie nieprzyjemne kleje do protez, a dbanie o implanty niczym się nie różni od metod higieny naturalnych zębów. Lepszy stan uzębienia przyczynia się do lepszego przeżuwania, a w konsekwencji również do trawienia pokarmów. Dzięki zdobyczom implantologii stomatologicznej polepsza się także nasz wygląd.

Wszczepienie implantów zębowych skutecznie zapobiega także procesowi atrofii, tzn. zanikowi kości, które grozi w przypadku nieuzupełniania powstałych braków w uzębieniu. Implanty chronią tkanki kości i dziąseł, co bardzo korzystnie wpływa na estetykę twarzy. Na pewno implanty zębowe są także zdecydowanie wygodniejsze niż protezy.

Pojedyncze braki

Implanty zębowe są bardzo trudne do rozpoznania. Mało kto jest w stanie dostrzec, że dana osoba braki w uzębieniu uzupełniła produktami wykonanymi dzięki rozwiniętej implantologii stomatologicznej. W przypadku implantów zębów nie ma konieczności szlifowania sąsiednich zdrowych zębów, jak to jest w przypadku wykonywania mostów protetycznych.

Protetyka na implantach – mosty

Mosty protetyczne stosuje się w przypadku konieczności uzupełnienia braków więcej niż jednego zęba. W odróżnieniu od protez częściowych, których stosowanie może być niewygodne, a dodatkowym problemem jest widoczność nieestetycznych, metalowych haczyków, implanty tytanowe są bardzo wygodne i odczuwalne jak naturalne zęby. Mocne i silnie wiążące się z kością implanty mostowe mogą przypadać na więcej niż jeden ząb.

Tylko Państwa stomatolog jest w stanie określić jaka liczba implantów będzie odpowiednia dla konkretnego przypadku na podstawie pantomogramu, który wykonać można w naszej klinice.

Bezzębie

Indywidualna belka protetyczna to idealne rozwiązanie dla osób z bezzębiem biorąc pod  uwagę obecny poziom technologiczny. To naśladujące naturę rozwiązanie niesie za sobą szereg korzyści, w tym estetykę – dzięki belce protetycznej nasze zęby będą wyglądały, jak naturalne. Terapia polegająca na założeniu tego typu implantów zębowych jest przewidywalna, a implanty łączą się z kością na zasadzie naturalnego gojenia. Belki protetyczne tworzą podstawę, na której stomatolog umieszcza korony protetyczne naśladujące działaniem naturalne zęby. Warto zaznaczyć, że proteza może być zdjęta w każdym momencie. Utrzymanie higieny nie jest więc trudne – wystarczy szczotkowanie i regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym.

Fakty

Do protez używane są widoczne na zębach podtrzymujące metalowe haczyki, a sztuczne dziąsło wyróżnia się na tle naturalnych. Wykonanie obudowy protetycznej na implantach zębów nie przeszkadza w spożywaniu żadnego typu posiłku i nie ma zagrożenia niekontrolowanego przemieszczenia protezy. Znajdujące się obok zdrowe zęby są w odpowiedni sposób oszlifowane, żeby przytrzymać koronę lub most.

Cały proces umieszczenia protezy na implantach można zamknąć w trzech krokach. Po wcześniejszym wykonaniu pantomogramu.

Krok 1.  Wszczepienie implantu zęba w kości przy znieczuleniu miejscowym (wszystko maksymalnie trwa 20 minut). Po tym kroku integracja z umiejscowieniem trwa co najmniej 2 miesiące. Wtedy właśnie implant zęba zastępuje jego korzeń i stabilizuje protetyczną konstrukcję.

Krok 2. Zaczyna się mniej więcej około 6 tygodni po zabiegu chirurgicznym. Specjalista umieszcza wtedy śrubę gojącą po to, aby dziąsło mogło się uformować. Wtedy lekarz pobiera wycisk i wysyła go do laboratorium. Model ten jest podstawą do wykonania korony porcelanowej, by ta pasowała do reszty zębów. Nadbudowa i korona zęba w pełni zastępują naturalny ząb.

Krok 3. Zaczyna się po okresie nie mniejszym niż dwa tygodnie od czasu końca poprzedniego. Lekarz montuje wtedy nadbudową i koronę do wszczepionego implantu, a pacjent może się cieszyć nowym uzębieniem, które niemal nie różni się od naturalnego.

Co warto zrobić po zabiegu?

Przede wszystkim, lekarz powinien przepisać antybiotykoterapię i środki przeciwbólowe, a dodatkowo w początkowym okresie po zabiegu wykonanym w naszym gabinecie stomatologicznym istotne jest robienie zimnych okładów. Do szczotkowania tuż po lekarskich działaniach należy używać tylko szczoteczki miękkiej, a płukanie może się odbywać tylko przy pomocy specjalnego płynu przepisanego przez specjalistę. W początkowym etapie po zabiegu (co najmniej do momentu zdjęcia szwów) należy unikać wysiłku fizycznego, a do tego trzeba dopasować sobie miękką dietę.