Co zrobić, gdy ząb nie nadaje się do odbudowy?
Leczenie zębów ma kluczowe znaczenie dla zdrowia i komfortu pacjentów. Każdy z nas chce cieszyć się pięknym uśmiechem, jednak nie każdy naturalnie ma taką możliwość. Skłonności genetyczne, niewłaściwa higiena jamy ustnej czy nieszczęśliwe wypadki przyczyniają się do tego, że w zębach powstają ubytki. W wielu przypadkach stomatolodzy odbudowują uzębienie, jednak zdarzają się takie sytuacje, w których nie da się odbudować zbyt mocno zniszczonej tkanki, w której został naruszony korzeń. Co należy zrobić w takiej sytuacji? Sprawdź, czy jest szansa na to, by odzyskać piękny uśmiech w momencie, kiedy ząb nie kwalifikuje się do odbudowy.
Czy da się uratować ząb, który nie nadaje się do odbudowy?
Możliwość odbudowy zęba zależy od stopnia jego uszkodzenia. Jeśli doszło do ukruszenia bez uszkodzenia korzenia, wówczas nie ma przeciwwskazań do tego, by podjąć się odbudowy. Warunkiem jest jednak to, by zrąb zęba wystawał ponad dziąsło. W przypadku, gdy ubytek kończy się na wysokości dziąsła, można chirurgicznie przedłużyć koronę zęba, czyli mówiąc prościej, obniżyć brzeg kości. W przypadku, gdy jednak ubytek występuje poniżej poziomu wyrostka, odbudowa nie jest możliwa. Dentyści rzadko podejmują się również odbudowy zęba w sytuacji, gdy problemem jest zaawansowana próchnica, która zainfekowała głębokie struktury uzębienia. W takich sytuacjach nie da się uratować zęba, dlatego wielu pacjentów musi liczyć się z koniecznością jego usunięcia.
Ekstrakcja zęba, czyli usunięcie go z zębodołu nie oznacza jednak, iż w przyszłości nie można cieszyć się pełnym i estetycznym uzębieniem. Wbrew obawom ubytek można zastąpić poprzez protezę, implant lub most protetyczny. Obecnie rosnącą popularnością cieszą się implanty, które zastępują naturalne korzenie, a syntetyczne korony zębowe odtwarzają wygląd utraconych zębów w taki sposób, że ubytki są niezauważalne gołym okiem. Implantologia stomatologiczna w Warszawie, którą oferuje nasz gabinet Saska Smile, stanowi zatem alternatywę dla tradycyjnych protez, które często powodują dyskomfort oraz nie spełniają walorów estetycznych. Alternatywą dla leczenia protetycznego może być ortodontyczne zamknięcie miejsca po utraconym zębie. Przy pomocy aparatu ortodontycznego. Zależy to oczywiście od warunków zgryzowych i dlatego warto skonsultować się z lekarzem ortodontą przed podjęciem decyzji o uzupełnieniu protetycznym.