aparat ortodontyczny

Rodzaje aparatów ortodontycznych

Dodano 17.03.2022, Kategoria: Blog, Tagi:

Każdy marzy o pięknym uśmiechu, ale nie wszyscy mogą cieszyć się naturalnie prostymi i zdrowymi zębami. Deformacje zgryzu czy braki w uzębieniu nie zawsze są efektem niewłaściwej higieny jamy ustnej. Przyczyną wad zgryzu mogą być uwarunkowania genetyczne oraz złe nawyki nabyte w okresie dzieciństwa. Jak im zaradzić, by móc pochwalić się równym uzębieniem? Z wadami zgryzu można się uporać dzięki aparatom ortodontycznym. Na rynku znaleźć można ich różne modele, które dobierane są indywidualnie do każdego pacjenta w zależności od rozpoznanej wady oraz jego predyspozycji.

Jakie wyróżnia się rodzaje aparatów ortodontycznych?

Podstawowy podział aparatów ortodontycznych obejmuje aparaty stałe i ruchome. Aparaty stałe są trwale przytwierdzone do zębów i pacjent nie może ich samodzielnie wyjmować. Wśród takich modeli wyróżnia się:

  • aparaty metalowe – to klasyczny rodzaj aparatów, które uznaje się za najtrwalsze. Ich mocowanie polega na przytwierdzeniu do zębów specjalnych zamków i gumowych opasek tzw. ligatur.
  • aparaty kosmetyczne – wykonywane są z materiałów, które zapewniają im jak najmniejszą widoczność na zębach. Mogą być szafirowe (w pełni przezroczyste) oraz porcelanowe (białe/mleczne).
  • aparaty językowe – są całkowicie niewidoczne, ze względu na to, że mocuje się je do wewnętrznej powierzchni zębów. Nie znajdują zastosowania przy każdej wadzie zgryzu, ale zapewnią pacjentom duży komfort i nie odbierają im pewności siebie. Aparaty ortodontyczne Incognito w Warszawie oferuje m.in. Gabinet Stomatologiczny Saska Smile.

Aparaty ortodontyczne ruchome charakteryzują się tym, że pacjent sam może je zdejmować i zakładać, co gwarantuje mu większą wygodę np. podczas jedzenia. Wśród modeli ruchomych również można znaleźć kilka rodzajów aparatów, w tym:

  • aparaty czynnościowe – przeznaczone wyłącznie dla dzieci i młodzieży. Mogą być stosowane także przy zębach mlecznych. Korygują wzrost szczęk oraz wpływają na tkanki miękkie i mięśnie twarzy.
  • płytki – czyli tzw. aparaty górne lub dolne. Składają się z podstawek i metalowych klamer, które umożliwiają ich zamocowanie.

Innym rodzajem aparatów ortodontycznych są retainery, inaczej aparaty retencyjne, które służą do stabilizacji wyprostowanych już zębów. Ich zastosowanie zapewnia utrzymanie efektów leczenia ortodontycznego i zapobiega przesuwaniu się zębów. Retainery dostępne są zarówno w wersji stałej, jak i ruchomej.