Kiedy stomatolog zleca wykonanie pantomogramu?
By móc pochwalić się pięknym i zdrowym uśmiechem, trzeba zgłaszać się na wizyty kontrolne do dentysty. Regularne kontrole u lekarza dentysty mogą zapobiec poważnym chorobom – np. próchnicy czy chorobom przyzębia. Zanim jednak rozpocznie się leczenie stomatologiczne, ważne jest postawienie poprawnej diagnozy, na podstawie której ocenia się stan zębów i dopiero wówczas dobiera metody leczenia. W tym celu w gabinetach stomatologicznych wykonuje się pantomogram zębów. Na czym polega to badanie oraz komu zleca się jego wykonanie? Poniżej wyjaśniamy, czym jest pantomogram i kiedy się go używa.
Na czym polega pantomogram zębów oraz kiedy się wykonuje to badanie?
Pantomogram to rodzaj zdjęcia rentgenowskiego, które wykonuje się przed rozpoczęciem właściwego leczenia zębów. Dzięki niemu można precyzyjnie ocenić stan uzębienia oraz wykryć stany zapalne i inne nieprawidłowości stawów skroniowo-żuchwowych czy kości. Pantomogram w Warszawie oferuje m.in. nasz gabinet stomatologiczny Saska Smile. Nasi stomatolodzy zlecają je każdemu nowemu pacjentowi, który przychodzi na wizytę. Oprócz tego badanie wykonujemy także u pacjentów, u których podejrzewa się występowanie stanów zapalnych bądź chce się kontrolować przebieg chorób przyzębia i zębów. Pantomogram wykonuje się także:
- w celu oceny głębokości zmian próchnicowych,
- przed ekstrakcjami zębów,
- przy diagnozie urazów szczęki i żuchwy,
- przed leczeniem ortodontycznym,
- przed leczeniem endodontycznym,
- przed wszczepianiem implantów.
Wykonanie tego badania nie wymaga od pacjenta przygotowania. Nie ma znaczenia ani obecny stan uzębienia, ani upływ czasu od spożytego po raz ostatni posiłku. Przed wykonaniem zdjęcia należy jedynie zdjąć z twarzy i szyi okulary oraz wszystkie metalowe ozdoby. Następnie pacjent otrzymuje ołowiany fartuch, który ma na celu ochronę jego ciała przed promieniowaniem. Dalej staje przed pantomografem, a aparat w ciągu kilku sekund wykonuje precyzyjne zdjęcia, które od razu po wykonaniu badania można wyświetlić na komputerze. Badanie pantomografem jest całkowicie bezbolesne, a nieznaczna dawka promieniowania nie wpływa negatywnie na organizm pacjenta.