• banner
  • banner
  • banner
  • banner
  • banner

Stomatologia zachowawcza

Do zabiegów w ramach stomatologii zachowawczej należą wszystkie zabiegi mające na celu leczenie próchnicy, odbudowę tkanek zębów z wykorzystaniem materiałów światłoutwardzalnych oraz leczenie endodontyczne (leczenie kanałowe).

Endodoncja

Endodnocja to dział medycyny skupiający się na diagnostyce oraz leczeniu schorzeń miazgi zębowej i tkanek okołowierzchołkowych. Główną metodą leczenia jest leczenie kanałowe przeprowadzane z wykorzystaniem niezwykle cienkich narzędzi piłujących oraz penetrujących. Pomiaru głębokości kanałów zębowych dokonuje się za pomocą urządzenia jakim jest endometr. Ważną rolę w planowaniu leczenia kanałowego oraz jego przebiegu odgrywa diagnostyka rentgenowska, w tym pantomogram.

Do leczenia kanałowego kwalifikują się przede wszystkim głębokie ubytki próchnicowe, zgorzele, martwica miazgi, złamania zęba oraz inne urazy mechaniczne, zapalenie tkanek okołowierzchołkowych. Ponadto leczenie kanałowe przeprowadzane jest w przypadku zaplanowanego leczenia protetycznego.

Leczenie kanałowe na jednej wizycie

Obecna stomatologia zachowawcza pozwala na przeprowadzenie leczenia endodontycznego na jednej wizycie w klinice stomatologicznej. Nowoczesne i niezwykle skuteczne znieczulenia umożliwiają otwarcie komory zęba, usunięcie miazgi z kanałów bez ryzyka wystąpienia bólu. Następnie kanały zostają odkażone, poszerzone oraz wypełnione.