• banner
  • banner
  • banner
  • banner
  • banner

Ortodontyczne aparaty na zęby

Ortodoncja dzieci i dorosłych

Ortodoncja to jedna z wielu dziedzin stomatologii. Zajmuje się ona rozpoznawaniem, profilaktyką i leczeniem wad zgryzu. Jeżeli powstałe wady zgryzu nie są leczone, to mogą doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, w tym między innymi do ścierania i uszkodzeń zębów, a także próchnicy i zapalenia dziąseł. Krzywe zęby łącza się również z nieestetycznym wyglądem.

Zdecydowana większość pacjentów potrzebuje leczenia aparatami stałymi, które składają się z małych zameczków naklejonych na powierzchnię zęba . W czasie wizyt kontrolnych u lekarza ortodonty wymieniane są druty i inne elementy, które pozwalają na dynamiczne korygowanie zgryzu. Warto dodać, że aparaty stałe nie ingerują w części podniebienia jamy ustnej, więc nie utrudniają mowy. Posiadamy bardzo różne typy ortodontycznych aparatów na zęby. Osobom, dla których aparat ortodontyczny jest sprawą wstydliwą, możemy zaproponować aparaty niewidoczne (incognito).

Metodologia

W swojej pracy dr Maria Redlińska-Górnicka kieruje się zasadami przyświecającymi także innemu specjaliście z zakresu ortodoncji, dr. Johnowi Bennettowi, twórcy nowatorskiego systemu łuku prostego. Dzięki temu, że przebywała w jego klinice ortodontycznej w Londynie i na prowadzonych przez niego w Monachium kursach, zapoznała się z jego metodą,która stosuje w swej pracy. Leczenie ortodontyczne to nie tylko wiedza z zakresu ortodoncji.Potrzeba także zmysłu artystycznego bo ortodoncja to sztuka kreowania usmiechu!Poza tym leczenie należy tak zaplanować aby było o ile to możliwe krótkie, efektywne,stabilne, a proponowany pacjentowi ortodontyczny aparat na zęby nie powinien powodować dyskomfortu.

W gabinecie stomatologicznym Saska Smile stosujemy wiele rodzajów ortodontycznych aparatów na zęby, których dobór zależy od wady zgryzu u pacjenta. O prawidłowym przebiegu leczenia decyduje specjalista ortodonta i odpowiednio ułożony przez niego plan. W czasie pierwszej wizyty robione są zdjęcia rentgenowskie (pantomogramy) oraz wycisk zębów. Na kolejnych spotkaniach z ortodontą są one omawiane, a także ustalany jest dokładny plan leczenia oraz jego szacowany koszt.

Aparaty stałe

  • Metalowe – z racji tego, że obecnie stosowane zamki są bardzo małych rozmiarów, tego typu aparaty ortodontyczne są mało widoczne. Plusem metalowych aparatów jest ich praktyczność, co przekłada się na szybkie efekty leczenia.
  • Kosmetyczne – ten rodzaj aparatów stałych wykonywany jest albo z tworzywa, albo z porcelany. Są białe lub przezroczyste.
  • Językoweaparaty niewidoczne, tzw. incognito. Tego typu aparaty naklejane są po wewnętrznej stronie zębów, dzięki czemu są niewidoczne. Nie bez powodu nazywane są aparatami językowymi, ponieważ, zwłaszcza na początku stosowania, powoduje zmiany w mowie, a także utrudnia jedzenie. Ten typ aparatu stałego może być stosowany w leczeniu jedynie niektórych wad zgryzu. Jest także droższy od aparatów zewnątrzustnych, ponieważ jest produkowany ze złota, indywidualnie dla każdego pacjenta w pracowni w Niemczech.

Aparaty ruchome

  • Czynnościowe – model aparatu na zęby przeznaczony tylko dla dzieci i młodzieży. Działają na bardzo szerokim obszarze – korygują wzrost szczęk, a także mają wpływ na tkanki miękkie i mięśnie twarzy. Mogą być stosowane albo wcześnie, jeszcze przy zębach mlecznych (od 7. do 10. roku życia) albo w czasie skoku wzrostowego (11-14 lat).
  • Płytka – aparat górny lub dolny, składający się z plastikowej podstawki i dołączonych do niej metalowych klamer, które go trzymają. Stosowany jest wtedy, kiedy nie ma potrzeby noszenia stałego ortodontycznego aparatu na zęby.
  • Retainery – aparaty, które mają za zadanie utrzymywanie wyprostowanych już zębów po zakończeniu leczenia ortodontycznego. Zazwyczaj są to aparaty bierne, które nie przesuwają zębów. Retainery mają zapobiec tendencji do ponownego krzywienia się zębów. Może to być zarówno typ ortodontycznego aparatu ruchomego jak i aparatu stałego. O doborze odpowiedniego rodzaju retainera decyduje lekarz ortodonta. U pacjentów w wieku dorosłym, retencja może być dożywotnia.

W ostatnich latach leczenie ortodontyczne i ogólnie zawód ortodonty bardzo się zmieniły za sprawą prac klinicznych i dynamicznego rozwoju technologicznego. Doświadczony ortodonta w połączeniu z nowoczesną techniką (między innymi dostępnym u nas pantomogramem) pomagają pacjentowi szybko i bezproblemowo przejść przez leczenie.

ortodoncja warszawa

ortodoncja saska kępa

aparat na zęby saska kępa

aparat na zęby warszawa