• banner
  • banner
  • banner
  • banner
  • banner

Implanty zębów

Pytania i odpowiedzi

Co to są implanty dentystyczne?

Dentystyczne implanty zębów są najlepszym sposobem na uzupełnienie braków uzębienia. Bardzo często stosuje się je również do mocowania protez. Dzięki wykonaniu z tytanu gwarantują wytrzymałość. Montowane są w kość szczęki metodami chirurgicznymi. Implant zęba pełni w uzębieniu taką rolę jak korzeń zdrowego zęba. Zabieg mieszczący się w zakresie implantologii, a polegający na wszczepieniu implantów zęba przeprowadzany jest w gabinecie stomatologicznym i wymaga jedynie znieczulenia miejscowego.

W zakresie implantologii współpracuje z nami dr Paweł Cichosz, jeden z najbardziej doświadczonych i cenionych specjalistów z zakresu implantologii  w Polsce.

Implant zęba a naturalny ząb – istnieje możliwość rozróżnienia?

Implanty zębów na pierwszy rzut oka wyglądają jak naturalne zęby – dlatego właśnie są tak często wybierane w przypadku powstania braków w uzębieniu. Kompletny implant dentystyczny ma koronę, której pokrycie wygląda tak samo jak szkliwo sąsiadujących zębów. Jest ona przymocowana do łącznika lub filara protezy (elementy odpowiadające rdzeniom z zębiny). Filar z kolei przymocowany jest do tytanowego implantu zakotwiczonego w kości szczęki i pełniącego rolę zastępczego korzenia zęba.

Implantologia obecnie ma już za sobą ponad 20-letnią tradycję. Pomaga ludziom uzupełnić uzębienie i sprawić, że ich wygląd będzie bardziej naturalny, a oni sami będą czuć się lepiej. O pierwszych implantach zębów mówiło się już w latach 60-tych poprzedniego wieku, ale dopiero dzięki rewolucyjnej nanotechnologii wszystko nabrało tempa.

 

Dlaczego implanty?

Implanty zębów mają szereg zalet decydujących o ich wyższości nad alternatywnymi rozwiązaniami w uzupełnianiu braków uzębienia. Przede wszystkim, bardzo szybko poprawiają jakość żucia. Dzięki implantom zębów wraca możliwość cieszenia się z posiłków. W niepamięć idą wszelkie nieprzyjemne kleje do protez, a dbanie o implanty niczym się nie różni od metod higieny naturalnych zębów. Lepszy stan uzębienia przyczynia się do lepszego przeżuwania, a w konsekwencji również do trawienia pokarmów. Dzięki zdobyczom implantologii polepsza się także nasz wygląd.

Wszczepienie implantów zębowych skutecznie zapobiega także procesowi atrofii, tzn. zanikowi kości, które grozi w przypadku nieuzupełniania powstałych braków w uzębieniu. Implanty chronią tkanki kości i dziąseł, co bardzo korzystnie wpływa na estetykę twarzy. Na pewno implanty zębowe są także zdecydowanie wygodniejsze niż protezy.

 

Pojedyncze braki

Implanty zębowe są bardzo trudne do rozpoznania. Mało kto jest w stanie dostrzec, że dana osoba braki w uzębieniu uzupełniła produktami wykonanymi dzięki rozwiniętej implantologii. W przypadku implantów zębów nie ma konieczności szlifowania sąsiednich zdrowych zębów, jak to jest w przypadku wykonywania mostów protetycznych.

Mosty

Mosty protetyczne stosuje się w przypadku konieczności uzupełnienia braków więcej niż jednego zęba. W odróżnieniu od protez częściowych, których stosowanie może być niewygodne, a dodatkowym problemem jest widoczność nieestetycznych, metalowych haczyków, implanty tytanowe są bardzo wygodne i odczuwalne jak naturalne zęby. Mocne i silnie wiążące się z kością implanty mostowe mogą przypadać na więcej niż jeden ząb.

Tylko Państwa stomatolog jest w stanie określić jaka liczba implantów będzie odpowiednia dla konkretnego przypadku.

 

Bezzębie

Indywidualna belka protetyczna to idealne rozwiązanie dla osób z bezzębiem biorąc pod  uwagę obecny poziom technologiczny. To naśladujące naturę rozwiązanie niesie za sobą szereg korzyści, w tym estetykę – dzięki belce protetycznej nasze zęby będą wyglądały, jak naturalne. Terapia polegająca na założeniu tego typu implantów zębowych jest przewidywalna, a implanty łączą się z kością na zasadzie naturalnego gojenia. Belki protetyczne tworzą podstawę, na której stomatolog umieszcza korony protetyczne naśladujące działaniem naturalne zęby. Warto zaznaczyć, że proteza może być zdjęta w każdym momencie. Utrzymanie higieny nie jest więc trudne – wystarczy szczotkowanie i regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym.

Fakty

Do protez używane są widoczne na zębach podtrzymujących metalowe haczyki, a sztuczne dziąsło wyróżnia się na tle naturalnych. Wykonanie obudowy protetycznej na implantach zębów nie przeszkadza w spożywaniu żadnego typu posiłku i nie ma zagrożenia niekontrolowanego przemieszczenia protezy. Znajdujące się obok zdrowe zęby są w odpowiedni sposób oszlifowane, żeby przytrzymać koronę lub most.

Cały proces umieszczenia protezy na implantach można zamknąć w trzech krokach. Po wcześniejszym wykonaniu pantomogramu.

Krok 1.  wszczepienie implanta zęba w kości przy znieczuleniu miejscowym (wszystko maksymalnie trwa 20 minut). Po tym kroku integracja z umiejscowieniem trwa co najmniej 2 miesiące. Wtedy właśnie implant zęba zastępuje jego korzeń i stabilizuje protetyczną konstrukcję.

Krok 2. zaczyna się mniej więcej około 6 tygodni po zabiegu chirurgicznym. Specjalista umieszcza wtedy śrubę gojącą po to, aby dziąsło mogło się uformować. Wtedy lekarz pobiera wycisk i wysyła go do laboratorium. Model ten jest podstawą do wykonania korony porcelanowej, by ta pasowała do reszty zębów. Nadbudowa i korona zęba w pełni zastępują naturalny ząb.

Krok 3. zaczyna się po okresie nie mniejszym niż dwa tygodnie od czasu końca poprzedniego. Lekarz montuje wtedy nadbudową i koronę do wszczepionego implantu, a pacjent może się cieszyć nowym uzębieniem, które niemal nie różni się od naturalnego.

 

Co warto zrobić po zabiegu?

Przede wszystkim, lekarz powinien przepisać antybiotykoterapię i środki przeciwbólowe, a dodatkowo w początkowym okresie po zabiegu wykonanym w naszym gabinecie stomatologicznym istotne jest robienie zimnych okładów. Do szczotkowania tuż po lekarskich działaniach należy używać tylko szczoteczki miękkiej, a płukanie może się odbywać tylko przy pomocy specjalnego płynu przepisanego przez specjalistę. W początkowym etapie po zabiegu (co najmniej do momentu zdjęcia szwów) należy unikać wysiłku fizycznego, a do tego trzeba dopasować sobie miękką dietę.

Gwarancja 3i

Badania kliniczne potwierdziły, że implanty Biomet 3i dzięki powierzchni NanoTite™ mogą być stosowane w każdej grupie pacjentów (w tym między innymi palaczy, osób z chorobami przyzębia, a także osób z kością 3. i 4. klasy oraz pacjentów z ustabilizowaną cukrzycą). Do tej pory jakiekolwiek zabiegi z dziedziny implantologii były dla nich niedostępne. Międzynarodowa gwarancja dla pacjentów nie ogranicza się tylko do implantów. Są także specjalne gwarancje, na przykład z zakresu stomatologii estetycznej.

 

Dlaczego biomet 3i?

W 1987 roku periodontolog Richard Lazzara i inżynier Keith Beaty założyli firmę 3i w przekonaniu, że pacjenci całego świata mają prawo do protetyki na znacznie wyższym poziomie niż tym, który prezentowały ówczesne systemy implantologiczne. Tworzenie produktów z zakresu implantologii rozpoczęli w 1991 roku. Osiem lat później ich firma połączyła się z Biomet Inc, który był czołowym producentem części ortopedycznych. Umożliwiło to bardzo cenną wymianę doświadczeń między oboma działami badawczymi. To z kolei zaowocowało bardziej rozbudowaną ofertą obu firm z zakresu protetyki.

Obecnie firma proponuje bogaty wybór implantów zębowych i protetycznych komponentów, które uzupełnia zmodernizowana linia produktów regeneracyjnych. Implanty zębowe z powierzchnią Osseotite od ponad 10 lat są wszczepiane w warunkach klinicznych, a w 2007 roku prezentowano nowatorską powierzchnię NanoTiteTM. Dzięki nanotechnologii zabiegi są szybsze i bardziej przewidywalne, a dodatkowo dają zdecydowanie większe możliwości.